Sākums » Vidzemes tautas tērps » Kokneses novads

Kokneses novads

Izmantotā literatūra un avoti:

  • Latviešu tautas tērpi. – 1.sēj. Vidzeme. – Rīga: Jāņa sēta, 1995. – 319 lpp.
  • Rasas Ozoliņas aušanas darbnīca „Rūja“ IK – bildes no arhīva
  • Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja materiāli

KOKNESE (LIELVĀRDES NOVADS)

Lielvārdes novads ietver Lielvārdes, Rembates, Lēdmanes, Vērenes, Lauberes, Jumpravas, Skrīveru, Krapes un daļēji Kokneses, Aizkraukles un Madlienas pagastus.
KREKLS. Tiem ir piešūti uzpleči audu virzienā. Neliels rotājums raksturīgs vienkāršajam kreklam un ļoti bagātīgs rotājums – līgavas kreklam. Krekla rotājumos izmantoti balto darbu dūrieni, grieztie raksti, kas papildināti ar baltā diegā izšūtiem krustdūrieniem un spodršuvuma veidiem.
BRUNČI. Raksturīgākie ir sarkanmelnrūtainie brunči. Taču katra audēja centās rūtis veidot atšķirīgas, ieaužot citas krāsas diegus. Retāk sastopami šķērssvītrotie brunči (Rembates pagasts).
ŅIEBURS. JAKA. Vienmēr darināti no brunču auduma un jostasvietā piešūti pie brunčiem.
JOSTAS. Jostas ir 7-10 cm platas, unikālas ar sarežģītiem maiņu rakstiem sarkanā un baltā krāsā.
VILLAINES. Tās ir baltas, nerotātas, ar ieaustām sarkanām svītrām visapkārt malām. Galus rotā smalki sagrodotas velku bārkstis.
GALVASSEGAS. Meitas galvā liek platus (līdz 12 cm), mīkstus sarkana tūka vainagus, kas izšūti ar ļoti smalkām stikla zīlītēm. Sievu cepures ir izšūtas ar vilnas diegiem ļoti smalkos greznos rakstos krāsaino darbu tehnikās.
ZEĶES. Pie goda tērpa sievietes velk baltas pusgaras mežģīņadījuma zeķes. Raksti katrā novadā ir atšķirīgi un tikuši sacerēti aizvien no jauna.
APAVI. Godu reizēs tika vilktas melnas ādas kurpes ar zemu papēdi.

Materiālus apkopoja un sagatavoja Inga Geduševa

Scroll to Top