Janvāris iezīmē 1991.gada barikādes, kas ir neizdzēšams Latvijas Trešās atmodas simbols. Laiks, kas dēvēts arī par dziesmoto revolūciju, tā teikt, kur latvieši, tur dziesmas. 2016.gadā barikāžu atceres 25.gadadienā Valmierā pazīstamais muzikants, taustiņinstrumentālists Armands Trambickis uzdāvināja muzejam savu akordeonu. Valmierieši jau būs dzirdējuši viņa stāstu par to, kā šis akordeons gandrīz tika pārplēsts uz pusēm, spēlējot barikāžu laikā Rīgā. Pats Armands smejoties saka, ka akordeonu saplēsis “no alkas pēc brīvības”.
Laika gaitā Valmieras muzeja krājumā nonākuši dažādi mūzikas instrumenti, kas piederējuši gan Valmieras un apkārtnes cilvēkiem, gan ekspedīciju rezultātā iegūti kā anonīmi pagātnes liecinieki. To darinātāji un spēlētāji sen aizgājuši, bet Valmieras muzejs glabā to piemiņu. Katram no tiem ir savs stāsts. Lielākie un smagākie ir divas tāfelklavieres un harmonijs, bet mazākais ir 20. gadsimta pirmajā pusē Vācijā ražotas miniatūras trīsarpus centimetrus lielas mutes harmonikas. Vissenākie mūzikas instrumenti Valmieras muzejā ir Viduslaiku ekspozīcijā esošā putna kaula stabule un divi dzelzs vargāni.
Kopumā muzeja kolekcijā dažādos statusos glabājas vismaz 40 mūzikas instrumenti, kā arī vairāki desmiti ar mūzikas atskaņošanu saistīti priekšmeti kā gramofoni, to adatas, skaņuplates un citi.
Informāciju sagatavoja:
Alberts Rokpelnis,
Valmieras muzeja vēsturnieks