Sākums » Nākamā pietura…

Nākamā pietura…

Mazbānītis Ainažu–Valmieras–Smiltenes šaursliežu dzelzceļa līnijā – nozīmīgs transporta vēstures stāstnieks, kas atradis vietuarī Valmieras muzeja krājumā. Katrskolekcijas priekšmets stāsta savu stāstu vai vismaz sniedz ieskatu mazvilciena jeb mazbānīša līnijas mūžā.
Līdzās fotogrāfijām, kas veido lielāko kolekcijas daļu, iespieddarbiem un citiem priekšmetiem, jaunākais irmazbānīšaizbūves dalībnieka piemiņas nozīmīte, kuruizgatavojapar godu Ainažu–Valmieras–Smiltenes šaursliežu dzelzceļa līnijas atklāšanai 1912. gada 12. augustā. Unikālais monētai līdzīgais priekšmets piederējis vienam no līnijas izveidotājiem Georgam fon Gersdorfam. Valmieras muzeja krājumā piemiņas zīmenonāca 2018. gadā pēc ekspedīcijas Marburgā, Vācijā. To nodeva īpašnieka mazdēls GeorgsZolmss, kurš muzejam dāvājis arī vairākas ar šaursliežu līnijas celtniecību saistītas fotogrāfijas.
Katram cilvēkam stāsts par mazvilcienu ir atšķirīgs. Arī ikviena atmiņā tas palicis citādāks. Gaidot vilcienu, kāds nosalis kādā no mazākajām stacijām, jo bānītis aizkavējies par sešām stundām. Cits atceras, ka tieši ar mazo vilcienu pārvācies dzīvotno Ainažiem uz Valmieru – vilcienā ar visu iedzīvi – vienas somas apjomā. Kāds nekad dzīvē nebija tik ātri braucis – cits, ka tas brauca tik lēnu, ka šķiet, ar kājām būtu bijis ātrāk. Vēl kāds atceras, ka tā pasažieru vagoni daudz neatšķīrās no preču vagoniem. Cits stāsta, ka neko glaunāku nebija redzējis.
Savukārt tie, kuri bānīti nav redzējuši, bet izmanto šaursliežu dzelzceļu līniju kājām vai ar velosipēdu mūsdienās – izbauda bijušās līnijas – Green Railways zaļo dabu un klausās stāstos, nostāstos un atmiņās.
Vai Tev ir atmiņas par bānīti? Nodod arī savu stāstu mums!

Izstāde

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Katrs līnijas izbūves dalībnieks saņēma īpaši izgatavotu piemiņas zīmi. Tajā atzīmēts līnijas atklāšanas gads, persona, kam tā izsniegta un kādam notikumam – Valmieras pasažieru vilciena atklāšana.
Kopš 2018. gada Georga fon Gersdorfa unikālā piemiņas nozīmīte glabājas Valmieras muzejā. To ekspedīcijas rezultātā izdevās iegūt Marburgā Vācijā no viņa mazdēla Georga Zolmsa.

previous arrow
next arrow
Scroll to Top